PowerLaser.cz BLOG
Nový Powerlaser.cz
Vážení návštěvníci, dovolte, abychom Vás informovali o změnách, které jsme k dnešnímu dni provedli na našem e-shopu.
V prvé řadě jsme vyslyšeli zpětnou vazbu, kterou získáváme od Vás, našich návštěvníků, v našem diskuzním fóru, případně od zákazníků, kteří vyjádřili svůj názor prostřednictvím dotazníků Heuréka, a zásadně proměnili více než tříletou podobu stránek. Věříme, že nový design Vám přinese lepší orientaci v našem obchodě a větší pohodlí při procházení naší nabídky laserových ukazovátek.
Přidali jsme i několik funkcí, např.:
- Nákup bez registrace.
- U každého zboží se zobrazuje skladová dostupnost v počtech kusů.
- Při objednávání již není nutné vybírat jednotlivě způsob dopravy a platby. Nyní Vám průvodce sám nabídne veškeré možné kombinace a Vy jen zvolíte Vámi vybranou.
Všímavý návštěvník si jistě všimne nedotažených detailů (např. produktové fotografie několika položek nejsou sladěné s novým vzhledem obchodu). Omluvte prosím tyto nedodělky, odstraníme je v řádu několik dnů.
Děkujeme za přízeň a věříme, že se Vám nás obchod v novém kabátu bude líbit.
Za Powerlaser.cz,
Martin Stiller Pokračování zde...
Zemřel Rockne Krebs

Začal v malém měřítku, pomocí laserů odrážejích se v zrcadlech uvnitř místnosti v galerii umění ve Washingtonu v roce 1968. Brzy se pustil do velkých venkovních instalací s paprsky světla, které "tančí" kolem budov a někdy je bylo možné pozorovat na míle daleko.
Roku 1971 Krebs navrhl instalaci odraženého světla na světové výstavě v japonské Ósace. Vystavoval vedle děl renomovaných umělců jako Claes Odenburg, Roy Lichtenstein a Andy Warhol.

Most metra přes řeku v Miami
V roce 1980 představil ve Washingtonu jednu z jeho nejdramatičtějších světelných plastik s názvem "The Source". Trvalo měsíce než získal souhlas od různých federálních a místních úřadů, letištních orgánů a tajné služby, aby mohl směrovat paprsky argonových a krytonových laserů od Lincolnova památníku napříč národním parkem Mall. Jeden paprsek se dokonce "vznášel" od Bílého domu až k tři míle vzdálené 16th Street NW. Další svazek, odražený od zrcadla, se náhle otočil do pravého úhlu a přešel přes Mall, až zmizel v hájku u Capitolu.
Rockne Krebs se narodil 24.prosince 1938 v Kansas City, Missouri, a byl synem elektrikáře. Po ukončení studia na University of Kansas v roce 1961, se přestěhoval do Washingtonu, kde sloužil u námořnictva. V jeho díle se odráží i vliv malířské školy Washington Color School.
V roce 1969 začal pracovat s inženýry Hewlett-Packard v Kalifornii na nových způsobech využití světla v jeho "ekologických" sochách. V jednom ambiciózním projektu poslal lasery z observatoře na Mount Wilson v Kalifornii do 8 mil vzdáleného areálu Caltech. V St. Petersburgu na Floridě jeho instalace vysílala lasery do Mexického zálivu, kde byly viditelné až 36 mil od břehu.

Laser dance
Krebsova práce byla v té době ojedinělá. Několik málo jeho předchůdců našlo uplatnění v zábavním průmyslu, např. na rockových koncertech.
V pozdějších letech Krebs vytvořil díla z laserů a neonu v Louisianě, Kalifornii, Indianě a Pensylvánii. Navrhl také trvalou instalaci v dětském domově v Národním institutu zdraví, kde využíval slunečního světla a hranolů.
Laser Dance from Maida Withers on Vimeo.
Bezpečné zacházení s laserem
O laserech - 2. část
Po delší době pokračujeme dalším dílem našeho miniseriálu o laserech. Tentokrát Vám představíme, jak a proč laser vlastně funguje, také se podíváme na různé typy laserů.
Jak laser funguje
Minule jsme si řekli, že laserové světlo se od obyčejného liší ve třech podstatných vlastnostech:
- je koherentní - složené ze světel, které mají stejnou vlnovou délku a fázi
- je monochromatické -, obsahuje pouze jednu vlnovou délku (tj. je jednobarevné)
- je směrové - má pouze jeden směr šíření světla
Všechny lasery pracují na stejném principu, stimulované emise. Abychom z článku nedělali fyzikální skripta, popíšeme tento děj velmi zevrubně.
- Atomy aktivního prostředí jsou pomocí nějakého externího zdroje (např. zábleskem výbojky u prvního rubínového laseru) vybuzeny (excitovány) do vyšších energetických hladin.
- Zde jsou nějakou dobu udrženy (tuto vlastnost mají právě jenom některé látky a podle nich dělíme lasery na různe typy) až se nějaký atom navrátí do původní hladiny a tím vyzáří světlo.
- Toto světlo stimuluje návrat dalších atomů a jejich návrat vyzáří (emituje) další světlo.
Důležitou součástí laserů je optický rezonátor. To je zařízení, které zajistí udržení počtu fotonů v aktivním prostředí k "nahromadění" dostatečné energie před její vyzářením. U původního rubínového laseru to byly dvě zrcadla kolmá na rubínovou tyčinku - jedno nepropustné a druhé částečně propustné.
Na tomto obrázku je ilustrovaný právě popsaný laser:
- aktivní prostředí
- vnější zdroj vybuzení
- nepropustné zrcadlo rezonátoru
- polopropustné zrcadlo
- laserový paprsek
Typy laserů
V principu můžeme lasery dělit i podle dalších kriterií, jako například dle vlnové délky (viditelné, infračervené, ultrafialové, ..), nebo režimu práce (pulzní, kontinuální) a další. Nicméně prakticky lasery dělíme dle skupenství aktivního prostředí.
- Plynové lasery pracují ve velmi širokém rozsahu vlnových délek v kontinuálním nebo pulzním režimu. Jejich excitace je většinou prováděna pomocí elektrického výboje ve zředěném plynu. Plynové lasery mají homogenní aktivní prostředí, které zajišťuje jejich výborné parametry. Nevýhodou je poměrně malý výkon. K nejrozšířenějším typům patří červeně zářící helium - neonový (HeNe) laser, v průmyslu a medicíně se nejvíce používá infračervený laser CO2.
- Chemické lasery čerpají energii z chemických reakcí a mohou dosahovat kontinuální výstup až v řádech megawattů. Často se používají pro řezání či vrtání, případně ve vojenství.
- Excimerové lasery jsou plynové pulzní lasery, jejichž aktivní prostředí je tvořeno tzv. eximery. Jsou to molekuly, které mohou existovat jen ve vybuzeném stavu, při návratu do základního stavu se rozpadnou na jednotlivé atomy. Název „excimer“ vznikl jako zkratka slov „excited“ a „dimer“, neboli excitovaná molekula. Tyto lasery se často používají v lékařství.
- Pevnolátkové mají jako aktivní prostředí krystalické nebo amorfní izolanty s příměsí vhodných iontů, excitace je obvykle optická. Tyto lasery mohou pracovat v různých režimech a za různých provozních podmínek, jsou stabilní a mají malé nároky na údržbu. Nejznámějším představitelem je laser rubínový, dnes nejrozšířenějším je neodymový, užívaný hlavně v medicíně.
- Polovodičové dnes patří mezi nejrozšířenější. Zdrojem záření je tzv. laserová dioda. Diody mají velmi malé rozměry, což je na jedné straně jejich výhoda, na druhé straně je jejich paprsek rozbíhavější než u jiných typů laserů. Účinnost diod je vysoká (až 50 %), jejich výkon se dá snadno měnit (modulovat) změnou elektrického proudu. Proto našly laserové diody velké uplatnění zejména v telekomunikacích, ve výpočetní technice i spotřební elektronice.
- Barvivové používají roztoky různých organických barviv. Pomocí několika druhů barviv a metod tzv. nelineární optiky je možno dosáhnout prakticky všech vlnových délek od 300 nm do 1500 nm. Proto se kapalinové lasery používají např. ve spektroskopii. Jejich nevýhodou je krátká životnost aktivního prostředí, které se teplem a světlem rozkládá.
- FEL neboli Free Electron Laser - lasery založené na volných elektronech. Tyto lasery získávají energii z urychlených elektronů, které současně tvoří aktivní prostředi laseru. Jsou lehce "přeladitelné", vlnovou délku výstupu lze nastavit pouhou změnou energie elektronů. Tyto lasery také mohou dosahovat velmi vysokých intenzit záření a proto jsou často spojovány s vojenskými lasery budoucnosti.
Tím zakončíme dnešní díl miniseriálu a příště se podíváme na stavbu jednoduchého laserového ukazovátka.
Pokračování zde...Zábava pro kočku
Někteří se obávají neblahého vlivu laseru na zrak jejich mazlíčků. Ujišťujeme vás, že pokud si k hraní se psem či kočkou vyberete bezpečné ukazovátko s červeným laserem a nebudete zvířeti svítit cíleně do očí, je jakákoliv zdravotní újma takřka vyloučena.
Měli jsme možnost vyzkoušet červené ukazovátko na mopsovi a musíme uznat, že červená tečka na zemi s ním dělala divy :) Naše lasery představují hodiny a hodiny zábavy pro kočky a psi lovící světelný bod na zemi.
Pro snadnější orientaci pro vás rovnou vybíráme nejvhodnější:





Podělte se s námi o vaše zkušenosti v diskuzi pod článkem. Pokračování zde...
Odměňujeme dobré studenty
Každý, kdo nám na adresu info@powerlaser.cz zašle kopii vysvědčení s čitelným jménem a známkou z fyziky, dostane slevu ve výši:
- 5% (známka 3)
- 10% (známka 2)
- 15% (známka 1)
Laser slaví 50. narozeniny
Historie laseru je však podstatně delší. Jako první totiž teorii stimulované emise zformuloval již v roce 1917 Albert Einstein. Pojem laser se poprvé objevuje v roce 1957. V roce 1961, již rok po vzniku, byl laser použitý v medicímě při operaci nádoru v oku. V roce 1969 byla laserem změřena vzdálenost mezi Zemí a Měsícem s přesností na několik metrů.
Za 50 let se laser dočkal využití v mnoha oblastech lidského života. Více informací se dočtete v jiné části blogu.
Jako speciální dárek k tomuto výročí pro vás Powerlaser připravil speciální 10% slevu. Stačí, abyste v košíku jako slevový kupón zadali "50LET" a sleva vám bude započítána. Akce platí do 31. 12. 2010.
O laserech - 1. část
Co to vlastně laser je?
Pro nás je to ale optický zdroj světla, který narozdíl od běžných světelných zdrojů (jako např. žárovky) generuje světlo koherentní a monochromatické. Koherentní znamená, že generovaný světelný svazek má vždy stejnou vlnovou délku (tj. barvu) a stejný směr (osvětluje pouze jeden bod). Monochromatické značí, že všechny generované paprsky mají stejnou barvu (vlnovou délku).
Lasery se dělí podle typu na pevnolátkové, plynové a polovodičové. Nás zajímají primárně polovodičové lasery, protože to je přesně ten typ, který se používá v našich ukazovátkách. O jednotlivých typech laserů napíšeme v dalších dílech našeho mini seriálu.
Lasery jsou unikátní zařízení s jednou velmi důležitou vlastností - schopností přenést libovolné množství energie. S rostoucím množstvím přenášené energie roste samozřejmě i jejich nebezpečnost. Proto dříve, než se pustíme do podrobností, probereme základní bezpečnostní pravidla.
Bezpečnostní třídy

- Nejbezpečnější lasery jsou ve třídě 1. Tato skupina laserů je vždy bezpečná, pro červené barvy (650nm) může mít takový laser výkon až 0,39mW. Ty v nabídce nemáme.
-
Další v pořadí je skupina 1M. Má stejné limity jako skupina 1, ale nesmíte se do paprsku laseru dívat pomocí nějakého optického zařízení (lupa, mikroskop), které by paprsek zužovalo a ten by překročil limity třidy 1. Ani tyto lasery v nabídce nemáme.
-
Lasery třídy 2 a 2M jsou bezpečné díky mrkacímu reflexu oka. To znamená, že doba expozice při posvícení do oka je limitována 0.25 sekundy a laser v takovém krátkém okamžiku nezpůsobí žádné zranění. Tato třída se týká jenom laserů generujících viditelné světelné záření. Výkon laseru je v tomto případě limitován 1mW.
-
V našem obchodě je nejvíce laserů třídy 3A (do roku 2001 označována jako 3R) - např. profesionální červený laser - a 3B - např. komfortní zelené ukazovátko. Třída 3A bývá u výkonů do 5mW, 3B u větších výkonů (v našem obchodě aktuálně nejvýkonnější 50mW - fialový laser).
Základní poučkou u této třídy je:
Nikdy nikomu tímto laserem nesviťte do očí. Ani lidem, ani zvířatům.
Ačkoliv je u třídy 3A riziko poškození oka stále ještě malé, nelze jej úplně vyloučit. Lasery třídy 3B jsou již považovány za nebezpečné, v případě přímého posvícení do oka mohou způsobit jeho trvalé poškození. Třída 3B je limitována výkonem okolo 500mW, kde takto výkonné lasery již dokážou způsobit popálení pokožky.
U této třídy laserů je také nutností dávat zvýšený pozor na odražené paprsky. Paprsky odražené z matných povrchů jsou bezpečné, nicméně lesklé předmety mohou odrážet již paprsky nebezpečné intenzity. U této třídy se doporučuje používat ochranné brýle. - Poslední třídou laserů je třída 4. Mezi tyto lasery se řadí např. laserové skalpely, řezačky kovů, ale třeba i lasery pro zneškodňování mezikontinentálních balistických střel. Lasery této třidy v našem obchodě nenaleznete.
Na závěr
Jak jsme vynalezli kolo aneb Fotíme lasery

Jenže ukazovátko není černá díra. Odráží se od něj všechno. Takže po několika marných pokusech s natáčením stolu proti dennímu světlu, proti zářivce apod. jsme došli k závěru, že ať chceme nebo ne, budeme muset k focení přistoupit aspoň trochu profesionálněji.
Nabrousili jsme nůžky, nože, vybavili se v papírnictví pauzákem, lepenkou a čtvrtkou papíru a hurááá. Výsledek - zbrusu nový fotobox ze zbrusu staré krabice - vidíte vpravo.
V kombinaci s ocelovou mřížkou jsme získali snad aspoň trochu rozumně vypadající fotky. Přesvedčit se můžete v našem obchodu.
