O laserech - 1. část

vystaveno: 26.03.2010 | přečteno: 18580x | komentářů: 8 | přejít na diskusi
Budiž toto úvod k našemu miniseriálu o laserech. V tomto díle Vás ve zkratce seznámíme s tím, co to vlastně lasery jsou, a se základy bezpečného používání. V dalších dílech se budeme podrobněji věnovat principu nejen našich laserů, kategorizaci laserů podle českých a evropských norem a dalším zajímavostem ze světa těchto fyzikálních "zázraků".

Co to vlastně laser je?

Samotné slovo LASER je zkratka Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation, česky tedy zesilování světla stimulovanou emisí. Je to zároveň název myšlenky která před nedávnem oslavila své 50. výročí od podání patentu.
Pro nás je to ale optický zdroj světla, který narozdíl od běžných světelných zdrojů (jako např. žárovky) generuje světlo koherentní a monochromatické. Koherentní znamená, že generovaný světelný svazek má vždy stejnou vlnovou délku (tj. barvu) a stejný směr (osvětluje pouze jeden bod). Monochromatické značí, že všechny generované paprsky mají stejnou barvu (vlnovou délku).
Lasery se dělí podle typu na pevnolátkové, plynové a polovodičové. Nás zajímají primárně polovodičové lasery, protože to je přesně ten typ, který se používá v našich ukazovátkách. O jednotlivých typech laserů napíšeme v dalších dílech našeho mini seriálu.
Lasery jsou unikátní zařízení s jednou velmi důležitou vlastností - schopností přenést libovolné množství energie. S rostoucím množstvím přenášené energie roste samozřejmě i jejich nebezpečnost. Proto dříve, než se pustíme do podrobností, probereme základní bezpečnostní pravidla.

Bezpečnostní třídy

Varování laserové radiaceProtože nebezpečnost laseru nezáleži jenom na jeho výkonu, ale i vlnové délce a času expozice, není jednoduché ihned říct, jak je daný laser bezpečný. Aby v tom nepanoval zmatek, klasifikují se lasery do několika bezpečnostních tříd.
 • Nejbezpečnější lasery jsou ve třídě 1. Tato skupina laserů je vždy bezpečná, pro červené barvy (650nm) může mít takový laser výkon až 0,39mW. Ty v nabídce nemáme.
 • Další v pořadí je skupina 1M. Má stejné limity jako skupina 1, ale nesmíte se do paprsku laseru dívat pomocí nějakého optického zařízení (lupa, mikroskop), které by paprsek zužovalo a ten by překročil limity třidy 1. Ani tyto lasery v nabídce nemáme.
 • Lasery třídy 2 a 2M jsou bezpečné díky mrkacímu reflexu oka. To znamená, že doba expozice při posvícení do oka je limitována 0.25 sekundy a laser v takovém krátkém okamžiku nezpůsobí žádné zranění. Tato třída se týká jenom laserů generujících viditelné světelné záření. Výkon laseru je v tomto případě limitován 1mW.
 • V našem obchodě je nejvíce laserů třídy 3A (do roku 2001 označována jako 3R) - např. profesionální červený laser - a 3B - např. komfortní zelené ukazovátko. Třída 3A bývá u výkonů do 5mW, 3B u větších výkonů (v našem obchodě aktuálně nejvýkonnější 50mW - fialový laser).

  Základní poučkou u této třídy je:
  Nikdy nikomu tímto laserem nesviťte do očí. Ani lidem, ani zvířatům.

  Ačkoliv je u třídy 3A riziko poškození oka stále ještě malé, nelze jej úplně vyloučit. Lasery třídy 3B jsou již považovány za nebezpečné, v případě přímého posvícení do oka mohou způsobit jeho trvalé poškození. Třída 3B je limitována výkonem okolo 500mW, kde takto výkonné lasery již dokážou způsobit popálení pokožky.
  U této třídy laserů je také nutností dávat zvýšený pozor na odražené paprsky. Paprsky odražené z matných povrchů jsou bezpečné, nicméně lesklé předmety mohou odrážet již paprsky nebezpečné intenzity. U této třídy se doporučuje používat ochranné brýle.
 • Poslední třídou laserů je třída 4. Mezi tyto lasery se řadí např. laserové skalpely, řezačky kovů, ale třeba i lasery pro zneškodňování mezikontinentálních balistických střel. Lasery této třidy v našem obchodě nenaleznete.
Nezapomeňte, že jste plně odpovědni za bezpečné použití takto výkonných laserů!

Na závěr

Tím končí jak bezpečnostní třídy laserů, tak první díl našeho miniseriálu. Příště se podíváme na různé typy laserů a o něco podrobněji na naše oblíbené polovodičové.

  

Diskuse k tomuto příspěvku

Jméno:

Příspěvek:

Požaduji odpověď od Powerlaser.cz
Upozornit na reakce e-mailem:

  Pokud chcete odpovědět na některý příspěvek níže, klikněte u něho na tlačítko 'Reagovat'. Zpřehledníte tím diskuzi. Děkujeme.

Anonymní - nepřihlášený/á  | 30.01.2018
může laser poškodit i zrak psů třeba když rychle cuknete s laserem a omilem přejedete po oku psa. Může to poškodit jeho zrak?
Powerlaser.cz | 30.01.2018
Nemyslím si. Náhodné chvilkové zasažení by asi nemělo vadit. Tedy v případě našich ukazovátek, které jsou záměrně rozostřena, aby "neřezala" papír na dálku.
Anonymní - nepřihlášený/á  | 03.12.2014
Nejaky prodejce umistil kaleidoskopicky zeleny laser nad dvere sveho obchodu. Vykon neznam, pohyb kaleidoskopickych bodu byl automaticky menen. Pri chuzi jsem zvedl zrak ke zdroji leseru, je mozne, ze by mi tento pohled mohl poskodit oko? Expozice cca 3x po 1 vterine. Dekuji za odpoved
Powerlaser.cz | 03.12.2014
Dobrý den, to velmi pravděpodobně nikoliv. Bude to nějaké disco-světlo a tam mají přísné podmínky. Dívají se do takových i mladší ročníky po nocích na diskotékách.
Anonymní - nepřihlášený/á | 04.12.2014
Nevim, nevim, body byly jasne male tecky menici se ve vzorcich jako na vasich videich. Plus tvar zarizeni byl podobny delsimu valci jako lasery ve vasi nabidce. Ony jsou snad podobne zobrazujici disko svetla jako u zminenych kaleidoskopickych zelenych laseru? Diky za odpoved. Jde i o to, zda je to rozumne mit nad dvermi, zahledl jsem male deti, jak se se zajmem, take divaji do zdroje.
Powerlaser.cz | 04.12.2014
Bohužel, my také nevíme. Nejsme ten prodejce, který vystavil dané zařízení nad svůj obchod.
Anonymní - nepřihlášený/á  | 21.11.2013
dobry den chtel bych se zeptat aky je rozdil medzi laserem zelenym 500mW 3b a zelenym laserem stejneho vykonu ale uz tridou 4 za odpoved dekuju
Powerlaser.cz | 21.11.2013
Dobrý den,
třída laseru se určuje na základě jeho barvy, zaostření paprsku a výkonu diody. Pokud je výkon a barva stejná, zbývá zaostření, tj. poloměr paprsku. Jestliže soustředíte stejný výkon na menší plochu, získáte nebezpečnější zařízení :)