O laserech - 1. část

vystaveno: 26.03.2010 | přečteno: 25081x | komentářů: 22 | přejít na diskusi
Budiž toto úvod k našemu miniseriálu o laserech. V tomto díle Vás ve zkratce seznámíme s tím, co to vlastně lasery jsou, a se základy bezpečného používání. V dalších dílech se budeme podrobněji věnovat principu nejen našich laserů, kategorizaci laserů podle českých a evropských norem a dalším zajímavostem ze světa těchto fyzikálních "zázraků".

Co to vlastně laser je?

Samotné slovo LASER je zkratka Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation, česky tedy zesilování světla stimulovanou emisí. Je to zároveň název myšlenky která před nedávnem oslavila své 50. výročí od podání patentu.
Pro nás je to ale optický zdroj světla, který narozdíl od běžných světelných zdrojů (jako např. žárovky) generuje světlo koherentní a monochromatické. Koherentní znamená, že generovaný světelný svazek má vždy stejnou vlnovou délku (tj. barvu) a stejný směr (osvětluje pouze jeden bod). Monochromatické značí, že všechny generované paprsky mají stejnou barvu (vlnovou délku).
Lasery se dělí podle typu na pevnolátkové, plynové a polovodičové. Nás zajímají primárně polovodičové lasery, protože to je přesně ten typ, který se používá v našich ukazovátkách. O jednotlivých typech laserů napíšeme v dalších dílech našeho mini seriálu.
Lasery jsou unikátní zařízení s jednou velmi důležitou vlastností - schopností přenést libovolné množství energie. S rostoucím množstvím přenášené energie roste samozřejmě i jejich nebezpečnost. Proto dříve, než se pustíme do podrobností, probereme základní bezpečnostní pravidla.

Bezpečnostní třídy

Varování laserové radiaceProtože nebezpečnost laseru nezáleži jenom na jeho výkonu, ale i vlnové délce a času expozice, není jednoduché ihned říct, jak je daný laser bezpečný. Aby v tom nepanoval zmatek, klasifikují se lasery do několika bezpečnostních tříd.
 • Nejbezpečnější lasery jsou ve třídě 1. Tato skupina laserů je vždy bezpečná, pro červené barvy (650nm) může mít takový laser výkon až 0,39mW. Ty v nabídce nemáme.
 • Další v pořadí je skupina 1M. Má stejné limity jako skupina 1, ale nesmíte se do paprsku laseru dívat pomocí nějakého optického zařízení (lupa, mikroskop), které by paprsek zužovalo a ten by překročil limity třidy 1. Ani tyto lasery v nabídce nemáme.
 • Lasery třídy 2 a 2M jsou bezpečné díky mrkacímu reflexu oka. To znamená, že doba expozice při posvícení do oka je limitována 0.25 sekundy a laser v takovém krátkém okamžiku nezpůsobí žádné zranění. Tato třída se týká jenom laserů generujících viditelné světelné záření. Výkon laseru je v tomto případě limitován 1mW.
 • V našem obchodě je nejvíce laserů třídy 3A (do roku 2001 označována jako 3R) - např. profesionální červený laser - a 3B - např. komfortní zelené ukazovátko. Třída 3A bývá u výkonů do 5mW, 3B u větších výkonů (v našem obchodě aktuálně nejvýkonnější 50mW - fialový laser).

  Základní poučkou u této třídy je:
  Nikdy nikomu tímto laserem nesviťte do očí. Ani lidem, ani zvířatům.

  Ačkoliv je u třídy 3A riziko poškození oka stále ještě malé, nelze jej úplně vyloučit. Lasery třídy 3B jsou již považovány za nebezpečné, v případě přímého posvícení do oka mohou způsobit jeho trvalé poškození. Třída 3B je limitována výkonem okolo 500mW, kde takto výkonné lasery již dokážou způsobit popálení pokožky.
  U této třídy laserů je také nutností dávat zvýšený pozor na odražené paprsky. Paprsky odražené z matných povrchů jsou bezpečné, nicméně lesklé předmety mohou odrážet již paprsky nebezpečné intenzity. U této třídy se doporučuje používat ochranné brýle.
 • Poslední třídou laserů je třída 4. Mezi tyto lasery se řadí např. laserové skalpely, řezačky kovů, ale třeba i lasery pro zneškodňování mezikontinentálních balistických střel. Lasery této třidy v našem obchodě nenaleznete.
Nezapomeňte, že jste plně odpovědni za bezpečné použití takto výkonných laserů!

Na závěr

Tím končí jak bezpečnostní třídy laserů, tak první díl našeho miniseriálu. Příště se podíváme na různé typy laserů a o něco podrobněji na naše oblíbené polovodičové.

  

Diskuse k tomuto příspěvku

Jméno:

Příspěvek:

Požaduji odpověď od Powerlaser.cz
Upozornit na reakce e-mailem:

  Pokud chcete odpovědět na některý příspěvek níže, klikněte u něho na tlačítko 'Reagovat'. Zpřehledníte tím diskuzi. Děkujeme.

Radek  - nepřihlášený/á  | 20.09.2022
Dobrý den
Dostal jsem
Výkonné zelené laserové ukazovátko SD Laser 303 1W 532nm

Je nebezpečné? Jako odraz od zrcadla či jako ukazovátko na tabuli
Anonymní - nepřihlášený/á  | 14.03.2021
Dobrý den,
měla jsem aplikovaný laserový skener na bolestivé rameno. Přestože jsem měla ochranné brýle, netěsnily dostatečně a několikrát jsem mezerou mezi brýlemi a obličejem zahlédla v zrcadle (cca půl metru ode mě) červenou stopu paprsku na mém těle. Může mi to způsobit poškození oka? Za jak dlouho se poškození projeví? Děkuji za odpověď.
Powerlaser.cz | 15.03.2021
Dobrý den, zeptejte se výrobce toho skeneru. V tomto bohužel neporadím.
Anonymní - nepřihlášený/á  | 02.01.2020
Dobrý den,dnes jsem procházela kolem vánoční laserové projekce domu a nechtěně se podívala do projektoru. Byl to mžik. Mohlo to nějak poškodit zrak? Děkuji.
Powerlaser.cz | 04.01.2020
Dobrý den, pokud vidíte, tak ne. :)
Petr - nepřihlášený/á  | 07.10.2019
Dobrý den,
v dnešní době čteček všude kam se podíváme,všechny obchody atd.Můžete říct,že je to našim očím bezpečné,může se zrak poškodit těmito zařízeními,kterým se nedá vždy vyhnout?Díky za odpověd.
Powerlaser.cz | 10.10.2019
Dobrý den,
nemůžu to tvrdit jistě, ale předpokládám, že lasery určené do veřejných prostor, jsou bezpečné, pokud se člověk nebude dívat z několika centimetrů přímo do čtečky.
Prodavač v obchodu - nepřihlášený/á  | 03.08.2019
Prodavačka sedí u laserové čtečky, která de facto na ploše pod ní svítí červeně hodiny a hodiny. O jakou laserovou třídu jde? Nakolik tyto laserové čtečky jsou nebezpečné pro prodavače? Slyšel jste o nějakém případě, kdyby byl poškozen zrak čtečkou čárových kódů v obchodě? Díky za radu.
Powerlaser.cz | 06.08.2019
Hrajeme nějaký kvíz? :)
Neznám odpověď, nejsme prodejci těchto laserových zařízení.
Zákazník obchodu - nepřihlášený/á  | 03.08.2019
Zažil jsem dnes ve vietnamském obchodě, že čtečka kódů byla otočená směrem k zákazníkům a svítila červeně. Pravděpodobně laserové zařízení třídy II. Krátce jsem se podíval k pokladně z dálky asi 1-2 metrů a viděl z ní červené světlo. Jak jsou laserové čtečky kódů při vzdálenosti 1 metru a více při přímém pohledu nebezpečné? U laserů II třídy se píše 0,25 sekundy je bezpečná. Jenže nechtěně do čtečky v obchodu můžete koukat 1 nebo 2 sekundy? Funguje skutečně zde mrkací reflex nevědomě? Nakolik je to nebezpečné? Jak by se projevilo zde případné poškození zraku? Černá nehybná skvrna? Nebo pálení očí? Existují nějaké ochranné brýle pro lasery třídy II a III pro běžné použití a za normální cenu? Děkuji moc za radu.
Powerlaser.cz | 06.08.2019
Dobrý den, Vy byste v takových brýlích chodil do obchodu pro případ, že byste náhodou narazil na laser u pokladny? :)
Tyhle "užitkové" lasery nejsou nebezpečné. A už vůbec ne z metru.
Libor - nepřihlášený/á  | 23.05.2019
Dobrý den, stala se mi pikantní příhoda v Pendolinu. Průvodčí mi nesla přes celý vagón noviny a v ruce své zařízení Casio IT3100 nebo 9000 (to používají ČD) a všiml jsem si, že ji svítí červené světlo. Netuším - jak dlouho jsem mohl na to koukat nebo jestli jsem mrkl apod. Upozornil jsem ji na to a laser vypnula. V manuálu jsem se dočetl, že se jedná o laserové zařízení třídy II, výkon je menší než 1mW a 650nm. Nakolik se mám obávat, že došlo k poškození zraku? Jak se projevuje poškození zraku čtečkou kódu? Případně zaznamenal někdy někdo takové vůbec v životě? Měl by poškozený vidět na stejném místě černou tečku apod.? A pak obecná otázka - dnes jsou laserové čtečky kódu všude - vlaky, obchody - nakolik se při náhlém pohledu do nich (hold stát se to může) - máme jako zákazníci bát? Děkuji moc za odpověď.
Libor - nepřihlášený/á | 23.05.2019
Lze souhlasit s touto odpovědí lékaře? Musel by pohled do laserového červeného paprsku čtečky čárových kódů např. trvat 1 minutu a déle, aby došlo ke poškození oka?

http://www.iporadna.cz/sluch/odpovediod.php?user%5Buserid%5D=333, odpovídá MUDr. Pavel Studený.

Dotaz:
Dobrý den chtěl bych se zeptat zda škodí když se podívám z boku do čtečky čárových kódu, co je v obchodě(myslím tu pevnou, ne tu co se dá držet).I kdybych se nechtěl kouknout tak se tam aspon koutkem oka kouknout musím, když třeba vrací peníze. A zda je v této čtečce silný laser který může poškodit zrak.? A Jestli by vás to na chvíli oslnilo kdyby jste se do toho koukli. A jak by se poznalo kdyby se vám s okem něco stalo. Jestli okamžiě a vypálí se vám černý flek(akutní poškození sítnice-vypálí se díra), nebo jestli je možné že se vám bude zrak zhoršovat dioptriemi a bude to poznatelné až za pár let.

Odpověď lékaře Dr. Studeného:
Vážený pane,
čtečky čárových kodů jsou zařazeny do třídy laserových zařízení IIa,t.j. jejich výkon je menší než 1 mW. Ani náhodný pohled do paprsku tedy nezpůsobí poškození oka. K tomu by mohlo dojít až při dlouhodobém pohledu do paprsku /v řádu minut/.
Poškození sítnice způsobené paprskem světla / např. pozorování slunce, laserové paprsky vysoké energie atp./je patrné ihned, pacient vnímá černou nepohyblivou skvrnu v centru zorného pole, je zhoršená zraková ostrost. Dioptrie ovlivněny nejsou.
zdravím
Powerlaser.cz | 23.05.2019
Ano, Dr. Studený má pravdu.
Anonymní - nepřihlášený/á  | 30.01.2018
může laser poškodit i zrak psů třeba když rychle cuknete s laserem a omilem přejedete po oku psa. Může to poškodit jeho zrak?
Powerlaser.cz | 30.01.2018
Nemyslím si. Náhodné chvilkové zasažení by asi nemělo vadit. Tedy v případě našich ukazovátek, které jsou záměrně rozostřena, aby "neřezala" papír na dálku.
Anonymní - nepřihlášený/á  | 03.12.2014
Nejaky prodejce umistil kaleidoskopicky zeleny laser nad dvere sveho obchodu. Vykon neznam, pohyb kaleidoskopickych bodu byl automaticky menen. Pri chuzi jsem zvedl zrak ke zdroji leseru, je mozne, ze by mi tento pohled mohl poskodit oko? Expozice cca 3x po 1 vterine. Dekuji za odpoved
Powerlaser.cz | 03.12.2014
Dobrý den, to velmi pravděpodobně nikoliv. Bude to nějaké disco-světlo a tam mají přísné podmínky. Dívají se do takových i mladší ročníky po nocích na diskotékách.
Anonymní - nepřihlášený/á | 04.12.2014
Nevim, nevim, body byly jasne male tecky menici se ve vzorcich jako na vasich videich. Plus tvar zarizeni byl podobny delsimu valci jako lasery ve vasi nabidce. Ony jsou snad podobne zobrazujici disko svetla jako u zminenych kaleidoskopickych zelenych laseru? Diky za odpoved. Jde i o to, zda je to rozumne mit nad dvermi, zahledl jsem male deti, jak se se zajmem, take divaji do zdroje.
Powerlaser.cz | 04.12.2014
Bohužel, my také nevíme. Nejsme ten prodejce, který vystavil dané zařízení nad svůj obchod.
Anonymní - nepřihlášený/á  | 21.11.2013
dobry den chtel bych se zeptat aky je rozdil medzi laserem zelenym 500mW 3b a zelenym laserem stejneho vykonu ale uz tridou 4 za odpoved dekuju
Powerlaser.cz | 21.11.2013
Dobrý den,
třída laseru se určuje na základě jeho barvy, zaostření paprsku a výkonu diody. Pokud je výkon a barva stejná, zbývá zaostření, tj. poloměr paprsku. Jestliže soustředíte stejný výkon na menší plochu, získáte nebezpečnější zařízení :)