Zemřel Rockne Krebs

vystaveno: 28.10.2011 | přečteno: 8198x | komentářů: 0 | přejít na diskusi
10. října ve věku 72 let zemřel ve washingtonské nemocnici inovativní laserový umělec Rockne Krebs.
Použitím složitě uspořádaných čoček, hranolů a zrcadel ke směrování laserů nebo slunečního světla se stal průkopníkem toho, co sám na jedné ze svých výstav nazval "socha bez objektu".

Začal v malém měřítku, pomocí laserů odrážejích se v zrcadlech uvnitř místnosti v galerii umění ve Washingtonu v roce 1968. Brzy se pustil do velkých venkovních instalací s paprsky světla, které "tančí" kolem budov a někdy je bylo možné pozorovat na míle daleko.

Roku 1971 Krebs navrhl instalaci odraženého světla na světové výstavě v japonské Ósace. Vystavoval vedle děl renomovaných umělců jako Claes Odenburg, Roy Lichtenstein a Andy Warhol.


Most metra přes řeku v Miami
"Krebs je jedním z nejinovativnějších umělců, kteří pracují ve Washingtonu," napsal umělecký kritik Washington Post Paul Richard v roce 1971. Jeho světelné sochy byly známé pro svou jednoduchost a schopnost vytvářet iluzi omezeného či naopak nekonečného prostoru. Krebs byl jedním z mála umělců své doby, kteří využívali sílu světla jako základní uměleckou paletu.

V roce 1980 představil ve Washingtonu jednu z jeho nejdramatičtějších světelných plastik s názvem "The Source". Trvalo měsíce než získal souhlas od různých federálních a místních úřadů, letištních orgánů a tajné služby, aby mohl směrovat paprsky argonových a krytonových laserů od Lincolnova památníku napříč národním parkem Mall. Jeden paprsek se dokonce "vznášel" od Bílého domu až k tři míle vzdálené 16th Street NW. Další svazek, odražený od zrcadla, se náhle otočil do pravého úhlu a přešel přes Mall, až zmizel v hájku u Capitolu.

Rockne Krebs se narodil 24.prosince 1938 v Kansas City, Missouri, a byl synem elektrikáře. Po ukončení studia na University of Kansas v roce 1961, se přestěhoval do Washingtonu, kde sloužil u námořnictva. V jeho díle se odráží i vliv malířské školy Washington Color School.

V roce 1969 začal pracovat s inženýry Hewlett-Packard v Kalifornii na nových způsobech využití světla v jeho "ekologických" sochách. V jednom ambiciózním projektu poslal lasery z observatoře na Mount Wilson v Kalifornii do 8 mil vzdáleného areálu Caltech. V St. Petersburgu na Floridě jeho instalace vysílala lasery do Mexického zálivu, kde byly viditelné až 36 mil od břehu.


Laser dance
Po studiu struktury slunečního světla v Atlantě Krebs vytvořil v roce 1976 uspořádáním hranolů model lidského oka. Obraz, jehož vzorem bylo oko Krebsovy dcery Heather, byl viditelný jen dva dny v roce, v den jarní a podzimní rovnodennosti.

Krebsova práce byla v té době ojedinělá. Několik málo jeho předchůdců našlo uplatnění v zábavním průmyslu, např. na rockových koncertech.
V pozdějších letech Krebs vytvořil díla z laserů a neonu v Louisianě, Kalifornii, Indianě a Pensylvánii. Navrhl také trvalou instalaci v dětském domově v Národním institutu zdraví, kde využíval slunečního světla a hranolů.

Laser Dance from Maida Withers on Vimeo.


  

Diskuse k tomuto příspěvku

Jméno:

Příspěvek:

Požaduji odpověď od Powerlaser.cz
Upozornit na reakce e-mailem:

  Pokud chcete odpovědět na některý příspěvek níže, klikněte u něho na tlačítko 'Reagovat'. Zpřehledníte tím diskuzi. Děkujeme.